כיתות אמן

כיתות אמן

במסגרת פעילות כתות האמן של העמותה נבנית תכנית שנתית בתחילת כל שנת לימודים, הכוללת קשר מול מספר מסגרות מוזיקליות שונות בפריפריה ובמרכז בשנה שעברה נפגשנו עם ילדים ממזרח ירושלים, מתל אביב, מקונסרבטוריון רובין בחיפה, אעיבלין, אבו גוש ואילת.
התכנית השנתית כוללת לו"ז מפגשים-שיעורים עם מורי העמותה – מורים מנוסים בעלי קריירת הוראה ענפה, חלקם גם נגני פילהרמונית ותזמורות מובילות אחרות בארץ.
תדירות המפגשים היא במקרים מסוימים מפגש שבועי קבוע ובמקרים אחרים סדנאות קבוצתיות אחת לפרק זמן ארוך יותר (שבועיים או חודש), מותאם לצרכי התלמידים והמרכז בתיאום עם המורה הנבחר.
השיעורים הם פרטניים, אחד על אחד ולעיתים בקבוצה במקרה בו עובדים על קטע משותף.
הליווי וההדרכה נעשית עבור תוכן שמיועד לבוא לידי ביטוי בנגינה משותפת של פעילות העמותה. בסופו של התהליך, מנגנים הילדים עם תלמידים נוספים ומורים בקונצרטים ופסטיבלים חגיגיים.
הפעילות מגוונת, עם רפרטואר מוזיקלי עשיר, כזה שמרבית התלמידים מעולם לא ניגנו והתנסו בו בעבר. הם מנגנים יחד על במה אחת עם מוזיקאים ברמה מקצועית – חוויה ייחודית ויוצאת דופן מהפעילות השוטפת של המסגרת הקבועה (קונסרבטוריון, מרכז מוזיקה וכו') העשייה מהסוג הזה חשובה מעין כמוה, מקדמת ומקרבת והתרומה שלה לתלמידים ניכרת בכל שנה.

מתן נוסימוביץ' מספר

מתן נוסימוביץ', נגן ויולה בתזמורת הפילהרמונית הישראלית. מורה לנגינה בויולה ומדריך קבוצות תזמורת בקורסים המובילים בארץ.

"במסגרת הפעילות רבת השנים שלי בעמותה נפגשתי עם ילדים מכל שכבות האוכלוסייה ומכל רחבי הארץ, במטרה להדריך אותם בנגינה ולנגן יחד. נפגשתי עם ילדים מירושלים, תל אביב- יפו, חיפה, אעיבלין, נצרת, תפן, אבו גוש, אילת ועוד. בעיניי עשייה מהסוג הזה חשובה מעין כמוה. הן בשבילנו המורים וכמובן לתלמידים עצמם. הילדים זוכים לעבוד עם מגוון של מורים מהטובים בארץ, ולנגן עם תלמידים נוספים מכל הארץ. פעילות מגוונת, עם רפרטואר מוזיקאלי עשיר שמרבית התלמידים מעולם לא ניגנו והתנסו בו בעבר. בסופו של התהליך, מנגנים הילדים עם המורים בקונצרטים ופסטיבלים חגיגיים."

איגור פרוג מספר

איגור פרוג, לשעבר משנה לנגן ראשי בתזמורת ראשון לציון. כיום מורה לכינור ומוזיקה קאמרית בקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה ת"א. כמו כן המנצח של האנסמבל הבוגר של מכון המגניפיקט בירושלים.

"העברתי כיתות אמן בקונסרבטריון למוזיקה בחיפה ובאעבלין. בחיפה בחודש יולי האחרון השתתפתי בשני מפגשי הכרות בקונסרבטריון. ניגנו קצת רביעיות של דבוז'ק ומוצרט בכדי להבין את התגובות של הילדים. לאחר מכן התמקדתי בשני דברים בעבודה עם התלמידים: הכנת תפקידי תזמורת והדרכת הסולנים בקונצ'רטו הכפול של באך. מאוד נהניתי לעבוד עם התלמידים. הרגשתי מצדם מסירות והמון כוונה טובה. ממד שני לא היה להם ידע או ניסיון בנגינה בתזמורת וכל דבר קטן היינו חייבים להסביר ולתרגל. גם המושג של "הכנה עצמית של התפקידים" לא היה מוכר להם, אולם במפגשים עצמם השתדלו מאוד ושיתפו פעולה בצורה נהדרת. את התוצרים הפגנו בשני הקונצרטים ביום הראשון של פסטיבל צלילי סתיו 2023 באבו גוש, כאשר הצטרפו לאנסמבל מגניפיקט במזרח ירושלים בהדרכתי. ביצענו את הסויטה מאת וורלוק, את הקונצ'רטו הכפול של באך (פרק ראשון), ועם התזמורת הגדולה של הפסטיבל שכללה גם את המורים ביצענו את סוויטת הולברג של גריג."

גלילה למעלה